Jeden kroczek, drugi kroczek….Nasze dziecko ma już roczek!

Jeden kroczek, drugi kroczek….Nasze dziecko ma już roczek!

ROCZEK – PIERWSZE URODZINY

Jeszcze niedawno nasze maleństwo przyszło na świat a tu proszę już ma pierwsze urodziny. Pamiętajmy, że to święto małego Jubilata a nie spotkanie dorosłych. Całą uwagę skupmy na maluszku, zapewni to jego radość i szczęście. Planując przyjęcie urodzinowe nie męczmy malucha, weźmy pod uwagę przyzwyczajenia dziecka, porę snu i posiłku. Najlepszą porą będzie popołudnie tuż po drzemce i posiłku. Najczęściej przyjęcie robimy w zaciszu domowym z udziałem najbliższej rodziny – dziadkowie , wujostwo, chrzestni, choć zdarzają się imprezy w wynajętych lokalach na kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt osób. Dobrym pomysłem jest też przyjęcie na świeżym powietrzu w ogrodzie, w tym przypadku pamiętajmy o zapewnieniu miejsca zacienionego w upalny, słoneczny dzień. Nie przesadzajmy z nadmiarem atrakcji i nie przeciągajmy końca przyjęcia, dziecko i tak będzie zmęczone od nadmiaru wrażeń.

Zrezygnujmy z głośnej muzyki i strzelających szampanów. Za wystrój wystarczy ładnie przystrojony stół, na którym ustawimy podziękowania dla Gości Aniołek wypełnione słodkościami, które są zarazem pamiątką, a na talerzach winietki Baja wskazujące miejsce zajmowane przy stole, na głowach gości kolorowe czapeczki.

Menu na pierwsze urodziny.
Najważniejszy oczywiście jest urodzinowy tort z jedną świeczką, który może być przygotowany w różnych formach, serce, auto, kwiatek…
Często jest to skromny poczęstunek w postaci kawy i ciasta. Może to być późniejszy obiad, ciepłe przekąski. Dobrym pomysłem są różnego rodzaju sałatki , podane z pieczywem , talerzem wędlin i serów – sprawdzą się jako wczesna kolacja dla gości. Starajmy się przygotować potrawy efektowne a nie wymagające dużych nakładów pracy i pieniędzy.

Prezenty na pierwsze urodziny.

Nie zapomnijmy o prezentach. Dobrym prezentem są zabawki edukacyjne rozwijające zdolności manualne, pluszaki, książeczki, auto, na którym dziecko odpycha się nóżkami. Ciekawym pomysłem na prezent jest „SUPER BOX” pamiątka samo otwierające się pudełko gdzie można umieścić wierszyk, motto i w małej kopercie np. pieniążki. Z bardziej praktycznych prezentów można podarować „tort z pieluch”, które oczywiście można wykorzystać, przystrojony w dodatki typu buciki, gryzak…

Podziękowania dla Gości - pierwsze urodziny

„Wróżba na roczek dziecka.”

Obchodząc pierwsze urodziny dziecka przyjęcie możemy urozmaicić tradycyjną wróżbą. Wróżby należy potraktować z przymrużeniem oka, mówi się, że pozwala ona poznać przyszłość dziecka.
Zabawa polega na ułożeniu przed dzieckiem przedmiotów i to, który wybierze ma zwiastować jego przyszłość lub wykonywany zawód. Najczęściej używa się różaniec, książeczkę, kieliszek i pieniądze.

Przykładowe przedmioty do wróżby i ich znaczenie.
Do wróżby na roczek dziecka można użyć różnych przedmiotów – zgodnie z własną inwencją. W tradycji funkcjonuje kilka wersji, a każda rzecz symbolizuje inny zawód lub inną przyszłość dla dziecka.

 • Różaniec (książeczka do nabożeństwa, krzyż) – oznacza pobożne i dobre życie. Czasem wierzono, że dziecko w przyszłości zostanie księdzem lub zakonnicą.
 • Książka –oznacza mądrość, dobre wyniki w szkole, a może nawet kariera naukowca.
 • Kieliszek – nie budzi dobrych nadziei na przyszłość. Rozwiązły tryb życia.
 • Pieniądze – bogactwo i zaradność życiową. Dostatnie życie i nigdy nie zazna biedy.
 • Karty do gry – skłonność do hazardu i trwonienia pieniędzy.
 • Młotek, śrubokręt – złota rączka, zaradność.
 • Obrączka – wczesne zamążpójście lub ożenek. Szczęśliwe małżeństwo.
 • Nici – symbol krawiectwa. Może to oznaczać nie tylko wybór zawodu, ale także umiejętność bycia w przyszłości dobrą panią domu.
 • Ubranko – jeżeli dziewczynka wybierze ubranko, w przyszłości będzie lubiła się stroić (w znaczeniu raczej negatywnym, chociaż istnieją również pozytywne interpretacje).
 • Instrument muzyczny, np. flet lub cymbałki – talent muzyczny.

Można też użyć przedmiotów związanych z wykonywanym zawodem w przyszłości np. stetoskop, laptop, grzebień… odpowiednio lekarz, informatyk, fryzjer…
Życzymy udanego przyjęcia, uśmiechu na buziach naszych pociech i STO LAT !!!

Udostępnij ten wpis

Comments (6)

 • Róża Odpowiedz

  Winietki pięknie prezentowały się na stole, byłam zachwycona. Jeśli bedę jeszcze czegoś potrzebować to odezwę się na pewno do was 🙂

  24 marca 2016 o 12:40
  • Oliwia Odpowiedz

   Na początku myślałam ,że bedą one zbędne jednak okazały się pięknym dopełnieniem całej dekoracji :>

   25 marca 2016 o 15:29
 • Karolcia Odpowiedz

  Jeśli zastanawiacie się czy kupić podziękowania dla gości to moge je z czystym sumieniem polecić 😉

  31 marca 2016 o 15:43
  • Wioletta Odpowiedz

   Ja również byłam zadowolona 😉 Podziękowania dla gości fajnie się sprawdziły

   11 kwietnia 2016 o 10:02
 • Tola Odpowiedz

  My organizowaliśmy małej pierwsze urodziny na sali i konieczne byly winietki 🙂

  12 kwietnia 2016 o 15:27
  • Agnes29 Odpowiedz

   Winietki na tej stronie są bardzo ładne 🙂 Sama sie skusiłam

   15 kwietnia 2016 o 13:02

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


Nazwy marek i firm: Pampers, Rafaello, Ferrero Rocher oraz Mon Cheri są własnością ich prawnych właścicieli i zostały użyte tylko i wyłącznie w celach informacyjnych.